Przeglądaj kategorie

Jak przechować pelargonie angielskie: poradnik krok po kroku do przezimowania

Pelargonie angielskie to piękne kwiaty, które zasłużyły sobie na swoją popularność w wielu ogrodach i na balkonach. Warto jednak pamiętać, że są to rośliny, które nie ustoją zimy w naszym klimacie. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie przechowanie i przezimowanie pelargonii. W tym poradniku krok po kroku pokażemy, jak efektywnie przechować pelargonie angielskie, aby cieszyć się nimi przyszłym sezonie. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Przygotowanie pelargonii do przechowania

Zanim dowiesz się, jak przechować pelargonie angielskie, musisz je odpowiednio przygotować do przezimowania. Na początek, około połowy października, zacznij przycinać większe pędy roślin. Pozostaw tylko około 10-15 centymetrów każdej pędów i usuń większość liści. To pierwszy, ważny krok, który pozwoli Ci odpowiednio zadbać o swoje pelargonie zimą.

Krok 2: Odpowiednie przesadzenie pelargonii

Następny krok to przesadzenie roślin. Pelargonie angielskie wymagają przesadzenia przed przechowaniem, aby lepiej przezimować. Jeśli do tej pory rosły na zewnątrz, przełóż je do doniczek. Dno doniczki warto wyłożyć drenażem, na przykład z kamyków czy keramzytu. Jak przezimować pelargonie angielską? Wybierz podłoże o odczynie kwasowym, które będzie odpowiadało potrzebom rośliny podczas zimy.

Krok 3: Nie zapomnij o zabiciu szkodników!

Na tym etapie Twoje pelargonie angielskie powinny być jednym krokiem bliżej udanego przechowania. Kolejnym ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć, jest sprawdzenie roślin pod kątem obecności szkodników. Zabij wszelkie widoczne owady i stosuj środki przeciwdziałające ich rozwojowi. Możesz również użyć mydła potasowego, które zabezpieczy pelargonie przed szkodnikami.

Krok 4: Wybór odpowiedniego miejsca przechowywania

Teraz, kiedy Twoje pelargonie są już odpowiednio przygotowane, musisz znaleźć dla nich właściwe miejsce do przechowywania. Istotne jest, aby to miejsce było odpowiednio wilgotne, by pomóc roślinom przetrwać zimę. Jak przezimować pelargonie angielskie w domu? Idealna będzie piwnica, gdyż to jest miejsce z niskimi temperaturami (od 5 do 10 stopni Celsjusza) i odpowiednią wilgotnością powietrza. Jeśli nie masz dostępu do piwnicy, zadbaj o te warunki w innym pomieszczeniu.

Krok 5: Regularne sprawdzanie stanu pelargonii

W czasie przechowywania pelargonii warto regularnie sprawdzać ich stan. Umożliwi to szybką reakcję, jeśli zauważymy, że coś jest nie tak. Rośliny mogą zaschnąć lub zostać zaatakowane przez szkodniki – im szybciej temu zapobiegniemy, tym lepiej dla pelargonii. Jeśli zauważysz, że rośliny są zbyt suche, spróbuj zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Krok 6: Nawadnianie i dokarmianie

W czasie przechowywania pelargonie angielskie będą wymagały minimalnego nawadniania. Nawadniaj je raz na dwa-trzy tygodnie, ale pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wody. Woda powinna być umiarkowanie przegotowana lub przefiltrowana. Co jakiś czas sprawdź także, czy nie ma zalanych korzeni – to mogłoby spowodować ich gnicie. Co więcej, nie zaniechaj dokarmiania pelargonii. Możesz używać nawozu do pelargonii w mniejszych niż zalecane dawkach – raz w miesiącu powinno wystarczyć.

Krok 7: Przygotowanie pelargonii do kolejnego sezonu

Na wiosnę, gdy zauważysz, że temperatura na dworze zaczyna się stabilizować na poziomie powyżej 10 stopni Celsjusza, możesz zacząć stopniowo wyciągać pelargonie z miejsca przechowywania. Najpierw zacznij od rozmieszczania ich w dobrze naświetlonym miejscu. Jak przezimować pelargonie angielską, aby kwitła obficie w nowym sezonie? Powoli zwiększaj ilość podawanej wody i nawozu, aby przygotować je do większego wzrostu. W połowie maja możesz już na stałe przenieść je na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby obserwować prognozy pogody i zabezpieczyć pelargonie przed ewentualnymi przymrozkami.

Dzięki tym kroków będziesz wiedział jak przechować pelargonie angielskie i cieszyć się nimi przez kolejne lata. Pielęgnacja pelargonii angielskich nie jest trudna, jeśli znasz te podstawowe zasady. Warto zainwestować trochę czasu w odpowiednie przechowywanie i przezimowanie pelargonii, aby cieszyć się ich urokiem sezon za sezonem.

Wskazówki dotyczące przechowywania i zimowania pelargonii angielskich

W tym artykule poznaliśmy kroki, dzięki którym uda się właściwie przechować i przezimować pelargonie angielskie. Kluczowe zagadnienia obejmują: zwycięstwo nad szkodnikami, przycięcie pędów, przesadzenie pelargonii czy również wilgotność powietrza. Zapoznawając się z treścią artykułu, odkryj również: 

  • W jaki sposób należy przycinać pelargonie przed zimowym przechowywaniem
  • Właściwe przesadzenie pelargonii dla ich lepszego przezimowania
  • Zwalczanie szkodników, aby rośliny przetrwały zimę
  • Wybór odpowiedniego miejsca przechowywania, takiego jak piwnica
  • Regularne sprawdzanie stanu roślin w trakcie zimy
  • Nawadnianie i dokarmianie pelargonii w okresie zimowym
  • Przygotowanie roślin do kolejnego sezonu kwitnienia wiosną.

Zastosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek pozwoli na odpowiednie przechowywanie i zimowanie pelargonii angielskich, a tym samym cieszenie się nimi sezon za sezonem.

Total
0
Shares
Prev
Jak zacząć robić meble: poradnik dla początkujących z inspiracjami z muzyki, sushi, bitów, gier i tortów

Jak zacząć robić meble: poradnik dla początkujących z inspiracjami z muzyki, sushi, bitów, gier i tortów

Meblarstwo to sztuka łącząca w sobie funkcjonalność, estetykę i precyzję

Next
Jaja na miękko: ile gotować, by osiągnąć perfekcyjną konsystencję?

Jaja na miękko: ile gotować, by osiągnąć perfekcyjną konsystencję?

Podczas porannego śniadania trudno sobie wyobrazić coś bardziej klasycznego i

Inne, polecane artykuły w serwisie