Sadzenie roślin w ogrodzie to jedno z kluczowych zadań każdego miłośnika przydomowej zieleni. Warto nauczyć się jak w odpowiedni sposób pielęgnować i rozmieszczać wymarzone okazy, aby cieszyć się nimi przez długie lata. Funkie, kiwi, konwalie czy tuje to tylko niektóre z popularnych roślin, które zwykle goszczą w naszych ogrodach. W poniższym artykule przedstawiamy Wam poradnik dla początkujących, z którego dowiecie się jak krok po kroku zasadzić te rośliny, by mogły pięknie prezentować się na Waszych działkach i we własnych ogródkach. Zapraszamy do lektury!
Pierwsze kroki przed sadzeniem funki w ogrodzie
Zanim zaczniemy prawdziwą pracę zasadzeniową, warto się przygotować. A więc! Funuszki, czyli funki, to naprawdę urocze roślinki, które podkreślą piękno każdego ogrodu. Widuję je niemal wszędzie! A jak już się dowiedziałem, nie tylko piękne, ale także całkiem odporne na różne warunki atmosferyczne. Na początek warto jednak pamiętać, że funki lubią półcieniste miejsca oraz nieco kwaśne, próchniczne gleby.
Róbmy to dobrze – jak prawidłowo sadzić funkie w gruncie
Jak to więc zrobić, żeby nasze funki czuły się jak w domu? Prede wszystkim, warto zaczyć od przygotowania dołka o głębokości około 15-20 cm (jak mawiają znawcy tematu). Ziemię wykopaną warto wzbogacić próchnicą i nawozem, gdyż funki lubią ogromnie, gdy mają co jeść. Jak mówią niektórzy: “iejście to podstawa”, więc wymieszać to dobrze, wtedy funki nie będą się kręcić z głodu.
Kiedy najlepiej sadzić funkie i inne rośliny przydomowe?
Przechodzimy do kolejnego etapu, czyli sadzenia funki. Najlepiej robić to wiosną lub jesienią, gdy warunki atmosferyczne są wręcz jak wymarzone do tego celu, bowiem przedeewszystkim nie ma tyyyyych gorąców ani mrozów. Warto też pamiętać, że – świetli ideał! – funki lepiej sadzić rano lub późnym wieczorem, aby uniknąć przesuszenia korzeni.
Sadzenie kiwi w ogrodzie
Czy słyszeliście już, że kiwi też można hodować we swoim ogrodzie? Liściaste pnącza o owocach pełnych witamin także znalazły swoje miejsce na naszych działkach. Jak zasadzić kiwi? Warto wybrać miejsce, gdzie będą mogły dobrze się wyszaleć – przy siatce ogrodowej, do której będą mogły się wplatać, czy przy pergoli. Pamiętajmy jednak, że pnącza te lubią stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Dół nawozowy plus dwie-trzy łopaty kompostu – i mamy idealną mieszankę dla naszych drzewek kiwi.
A gdyby tak na chwilę wrócić do dzieciństwa – jak sadzić konwalie w ogrodzie?
Konwalie, które w dzieciństwie wyjątkowo skojarzone mi się były z miesiącem Mai, również wyśmienicie udekorują nasz ogród. Piadłażykowo kwasne gleby, półcieniste miejsca i troska odrobinę, a konwalie nam podrucą w oczach! Pamiętajmy, że sadzenie konwali to kwestia jesienią czy wiosną. Jeśli mówimy o podziale kępy, wówczas lepiej zachować czujność i wykonać ten krok we wrześniu – nie za wcześnie, nie za późno.
Zwieńczenie zieleni – jak sadzić tuje w ogrodzie
Od konwali mniny były ściągiem na kartkówki, więc też przydadzą się w ogródku. A teraz tak zupełnie nowa jakość. Tuje! Wikliną dekoracyjne majstersztykiem z taczką innych nie umiejętności ogrodzeniówki reformatorami. Odpowiednie dołki konieczne, bo choć tuje wytrwałe to do nieba też cofnij. Głębokość dołka powinna być nieco większa niż bryła korzeniowa. Wybierzmy miejsca nasłonecznione lub lekko zacienione, a gleba starajmy się dobrzeńko zabezpieczyć. Nawet co 3-4 lata możemy dopieszczać gałązek przez szczypanie, gdyż rośliny te lubią nieco edukacji szczycącej.
Zatem – podsumowując. Funuszki i konwalie kumają same natomiast dla kiwi jakość bardziej siatówe potrzeba i tuje w ogrodzie musowo miejsca ciepłe. Wszelkich amatorów cieszących się zielenią zaklętą w własną działkę, zarówno na całość jak i przełom pory kamiennej – do dzieła! Niech Was ogród sobie stroi i z piękna bije!
Oto esencja sadzenia roślin w ogrodzie: funki, kiwi, konwalie i tuje
Przygoda z ogrodnictwem zaczyna się już przy sadzeniu. W przypadku funki, pamiętajmy o półcienistych miejscach i kwaśnych glebach. Wiosna i jesień to najlepsze pora roku na ich wprowadzenie do ogrodu. Odnośnie kiwi – wybierzmy stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru, obok siatek czy pergoli. Konwalii należy prawidłowo pielęgnować, pamiętając o ich preferencjach co do podłoża i miejsca. Jesień i wiosna to idealny czas na sadzenie tych pięknych kwiatów. Wreszcie, tuje – wytrzymałe rośliny, które będą się świetnie prezentować na nasłonecznionych miejscach. Pamiętajmy o odpowiedniej glebie oraz, co kilka lat, przyciągnięciu gałązek dla lepszego kształtu i zdrowia rośliny. Zielona oaza gotowa do stworzenia!